Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Mersin Ev temizliği Türk toplumunda çok önemli bir yer tutar. Misafirperverliğin yanında misafir geldiği zaman evimizin temiz olması da annelerimiz için mühim bir meseledir. Aynı zamanda tertemiz bir evde oturmak bize daha ferah hissettirir. Temizlikten sonraki koku içimizi ferahlatır. Günün hızlı akışından ve yorgunluğundan sonra temiz bir eve gelmek bizi rahatlatır ve dinlendirir. Temizlik yapmanın psikolojik tedavi edici bir etkisi olduğu da söylentiler arasındadır.

Ev Temizliği Nasıl Yapılır

  • Temizliğe başlamadan önce sizi rahatlatacak bir müzik de açabilirsiniz. Bu sizin daha aktif olmanızı aynı zamanda iş yaparken keyif almanızı da sağlayacaktır.
  • Önce toplayın. Evdeki dağınıklığı ve eşyaları toplamak size temizlik yaparken kolaylık sağlayacaktır. Temizlik yaparken takılmayacaksınız!
  • Topladıktan sonra toz alın. Bu işlemi ön sıralarda yapmanın amacı tozların zaten yere dökülecek olmasıdır. Önce yeri süpürür veya silerseniz muhtemelen tekrar kirlenecektir. Toz alırken mikrofiber bezler kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede bu işlemi daha kolay ve daha kısa sürede yapabilirsiniz.
  • Süpürün. Toz aldıktan sonra yerleri süpürmek yere düşen toz parçacıklarını toplamanıza yardımcı olur. Bu işlemi yerleri silmeden önce yapmanın amacı ise kirlerin yere yapışmasını önlemektir. Vakumu kuvvetli süpürgeler her zaman daha çok işe yarayacaktır. Ağır makineler daha kullanışlı görünse de hafif süpürgeler hareket yeteneğinizi kısıtlamaz.
  • Paspas yapın. Yerleri silmek temizliğin en önemli noktalarından biri. Yerler en çok kirlenen alandır. Kullanacağınız yüzey temizleyicinin kokusunu zevkinize göre seçebilirsiniz. Bu koku size rahatlık verecektir.
  • Bu maddeler salon ve oturma odaları için idealdir ve ev temizliğinin önemli bir kısmını oluşturur.

Banyo ve Mutfak Temizliği Nasıl Olmalıdır

  • Tercihen oturma odasından sonra mutfağı temizlemek Mersin ev temizliği açısından iyi bir sıralamadır. Mutfağı temizlerken önce tezgahlardan başlayın daha sonra buzdolabının bulaşık makinesinin ve diğer yüzeylerin üstünü silin. Fırının içerisini temizleyin ve çok kirli olan tencereleri mutlaka suya ıslatın. Siz diğer işleri yaparken zaman kazandıracak. Zemini süpürüp paspasladıktan sonra lavaboyu da temizleyin.
  • Banyo temizliği ise en son yapılırsa sizin için iyi olacaktır. Bu sayede en son temiz banyonuzda duşunuzu alıp ev temizliği sürecini tamamlayabilirsiniz. Banyodan öncelikle her şeyi çıkarmalısınız. Paspas, duş jelleri ve şampuanlar ortada olmazsa hareketleriniz sınırlanmayacaktır. Püskürtebileceğiniz temizleyiciler kullanmak daha az yorulmanızı sağlayacaktır. Temizleyiciyle her yeri ıslattıktan sonra yıkayın. Yıkadıktan sonra duvarları ve küveti kurulayın. Islak yüzeyde bakteriler daha çabuk artış gösterirler unutmayın. En son da banyo dolaplarınızı ve aynanızı sildikten sonra eşyalarınızı yerine yerleştirebilirsiniz. Banyonuzda tuvalet varsa onu da duvarlarla birlikte temizleyiciyle yıkamayı unutmayın. Hatta temizleyicileri bir süre tuvalette bekletmeniz temizliğinizin daha hijyenik olmasını sağlayacaktır.

Bu işlemleri yaptıkça rahatça duşunuzu alıp tertemiz evinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Unutmayın temizlik sadece annelere özgü değildir. Bir yaşam biçimidir ve insanlar bu özelliğinizin olup olmadığına her zaman dikkat edeceklerdir.

Diğer Hizmetler

15 Yıldır mutlu müşteri referansı ile çalışıyoruz. :)