Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır?

Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır?

Günlük hayatımızda sıkla kullandığımız eşyalardan birisi de hiç şüphesiz koltuklardır. Söz konusu ev hijyeni olunca koltuk yıkamanın önemi daha da bir artıyor. Bu işi yapan firmalar hayli fazladır. Özel makineleri ile bu işlemi yapmaktadırlar. Öncelikle koltuğun içerisine nüfuz eden lekelerin çıkması için temizlemek amacıyla kimyasal bir sıvı kullanmaktadırlar. Kullanmış oldukları özel makineler sayesinde bir saat içerisinde koltuk yıkama işlemini tamamlamaktadırlar. Yaz mevsiminde yıkatılmasını tercih ederler çünkü içerisindeki süngerin kuruması için en az üç dört saat kuru havada beklemesi tavsiye edilir. Koltuk yıkama fiyatları genellikle uygundur ve çoğu kimse bunu tercih eder fakat evde kendisi yapmak isteyenler için bir kaç önerimiz olacak.

Mersin Koltuk temizliğine başlamadan önce koltuğun üzerine nemli bir çarşaf serip oklava ile koltuğun içerisindeki tozları çıkarmanız gerekecek.  Kullanılan malzemelerin sağlık açısından doğal olmasını tercih etmek en doğrusudur. Bilinen en güvenilir ve temizlikte her alanda içinize sinerek kullanacağınız madde Arap sabunudur. Arap sabununu ılık suda karıştırın ve koltuğunuzu hafif bir şekilde ovalayın. Bu şekilde tertemiz koltuklara kavuşabilirsiniz. Koltuğunuzun üzerinde herhangi bir tortu kalmaması için sıcak su ile biraz sirke koyarak güzelce durulayın ve daha sonra kurumaya bırakın.

Koltuk Yıkamada dikkat etmeniz gereken önemli hususlar nelerdir?

Evin her yerini temizleyip sıra koltuklara geldiğinde dikkatli olmak gerek çünkü çok sık değiştirdiğimiz ev eşyalarından değildir, bu yüzden de dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Temizlik yaparken kullandığınız malzemelerin koltuğunuzun kumaş yapısına uygun olması gerek. Mersin temizlik esnasında çok ıslak bezle silinmemeli. Islaklık koltuk iskeletindeki tahtaya geçerse koltuğunuz içten yıpranabilir. Bu sebepten dikkat etmekte fayda vardır.

Bazı süpürgelerin koltuk ve halı yıkama özellikleri bulunmakta. Ev bütçenize katkı yapmak ve daha hijyen bir evinizin olması için bu tür makinelerden edinebilirsiniz. Ayrıca koltuk temizliğini makinede yapıyorsanız bir kaç malzeme birleştirmeyin. Bu temizlik için uygun olan tek deterjan da etki eder. Açık renkli bir koltuğunuz var ise temizlikte daha dikkatli olmanız gerek.

Bazı hanımlar için çamaşır suyu vazgeçilmezdir, lekeleri çıkarmak için kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız öncelikle yıkayacağını suyun içerisine çok az miktarda koymalısınız, içerisinde bulunan kimyasallardan dolayı koltuğunuzun deforme olmasına sebep olabilir. Her zaman doğal temizlik ürünlerini kullanmak hem eşyalarınızın ömrünü uzatır hem de eşyalarınızı ve sağlığınızı korumuş olursunuz. Arap sabunu olmayan bayanlar ya da kullanmak istemeyenler için diğer alternatif beyaz sabundur. Bunun için de kovaya hazırladığınız ılık suyun içerisine beyaz sabunu rendeleyin ve suyun içerisinde eritin. Aynı şekilde çok fazla bezinizi ıslatmadan silin. Ayrıca koltukta kuru bir yer kalmamasına dikkat edin. Her yerini eşit olacak şekilde temizlemeye dikkat edin. Yıkama işlemi bittikten sonra kurutmak için bir makineniz yoksa fazla ıslanmamasına dikkat. Kullanmış olduğunuz su çok fazla kirleniyorsa sık sık değiştirebilirsiniz. Temizliğiniz bittikten sonra koltuklarınızın hemen kuruması için koltukların bulunduğu odanın havalanmasını sağlayın. Bu işlemi yaz aylarında yaparsanız daha çabuk olumlu ve istenen bir sonuç elde edersiniz.

Diğer Hizmetler

15 Yıldır mutlu müşteri referansı ile çalışıyoruz. :)