Ofis Temizliği Nasıl Olmalı?

Ofis Temizliği Nasıl Olmalı?

Mersin ofis temizliği verimli çalışma yapma açısından oldukça önemlidir. Toplu çalışılan yerlerde mikrop yayılımı hızlı artabilmektedir. Aynı zamanda ofislerde ortak kullanım alanlarının çok olması temizliğin önemini artıran hususlardandır. Ofis temizliği günlük olarak düzenli periyotlarla yapılmalıdır. Günümüzde bu hizmet için temizlik şirketleri talebi karşılar niteliktedir. Temizlik şirketleri arasında farklılık olabileceği gibi hemen her şirket aynı standartlarda hizmet sunmaktadır. Temizlik çalışma saatleri dışında yapılmalıdır. Hafta sonları da temizlik için uygun bir zamandır. Temizlik zamanına dikkat edilmesi çalışanların çalışma esnasında dikkatlerinin dağılmaması açısından önem arz etmektedir.

Ofis temizliği aşamalarında neler yapılmalı?

Ofis temizliği belli aşamalar doğrultusunda yapılmaktadır. Öncelikli olarak temizlik yapacak kişi temizlik malzemelerini eksiksiz olarak hazırlamalıdır. Her zemin ve kullanım alanına uygun ayrı materyaller kullanılmalıdır. Temizliğe çöpler ve kağıt atık kutularının boşaltılması ile başlanmalıdır. Çöpler ve kağıt atık kutularında sıvı atık varsa bunların yere dökülmemesine dikkat edilmelidir. Sonrasında kutular dezenfekte edilmelidir.

Sonrasında toz alma işlemine geçilmelidir. Öncelikle masaların ve dolapların tozu alınmalıdır. Toz alınırken mobilyalara zarar vermeyen nitelikte bir temizleyici ile ıslatılmış ve suyu iyice sıkılmış nemli bir bez kullanılır. Ardından leke kalmaması için mobilyaların yüzeyleri kurulanmalıdır. Masa üzerindeki zarar görebilecek elektronik eşyalar kapalı konumdayken kuru bir bezle temizlenmelidir. Elektronik eşyaların temizliğinde su ve kimyasal maddelerin kullanılmamasına azami özen gösterilmelidir. Mersin ofis temizliği sırasında dokunulan her eşyanın yüksek önem arz etme olasılığı düşünülmelidir. Masa üzerindeki eşya ve evrakların yerleri değiştirilmemelidir. Masanın tozu alınıp iyice kurulandıktan sonra eşyalar aynı bulundukları yerlere yerleştirilmelidir. Yaş kalan zeminlerin evraklara zarar vereceği unutulmamalı. Masa ve dolap dışlarından sonra çekmeceler ve dolap içleri boşaltılıp tozları alınmalıdır. Toz alma işleminden sonra kurulama işlemi de mutlaka yapılmalıdır.

Toz alma işlemi bitirildikten sonra zemin temizliğine geçilmeli halı kaplı yerler mutlaka vakumlu temizleyiciler ile temizlenmelidir. Parke, fayans veya beton zemin varsa öncelikle fırçayla süpürülmeli, yerlerdeki cisimlerden temizlenmelidir. Sonrasında çamaşır suyu gibi dezenfekte gücü yüksek deterjanlar kullanılarak ıslak silim gerçekleştirilmelidir. Kurulama gerektiren bir zemin ise ıslak silim ardından muhakkak kurulama yapılmalıdır. Zemin temizliği ardından ağır kimyasal kokusunun giderilmesi ve zeminin daha hızlı kuruması açısından mekanın iyi bir şekilde havalandırılması gerekir.

Ortam iyice havalandırıldıktan sonra pencere temizliğine geçilir. Pencere kenarlarının tozu alınır ve kurulanır. Camlar parlaklık veren temizleyici maddeler kullanılarak ıslak silim yapılır. Ardından leke kalmaması için kurulama yapılır. Varsa perdeler kumaşlara uygun olarak yıkanır. Dış cephe camları bina yüksekliğine göre gerekli önlemler alınarak önce ıslak sonrasında ise kuru silim yapılarak temizlenir. Bina yüksekliğinin fazla olduğu yerlerde halat yardımıyla kişinin güvenliği sağlanmalıdır. Dış cephe camlarının siliminde asansörlü sistemlerin kullanılması da mümkündür.

Ortak kullanım alanları temizliğinde yapılması gerekenler

Mersin ofis temizliği son olarak ortak alanların temizliği yapılarak sonlandırılmalıdır. Mutfak, tuvalet, toplantı salonu, bekleme odası gibi yerler ortak kullanım alanlarıdır. Mutfak temizliği için ayrı bezler kullanılır. Dezenfekte etkisi olan temizleyiciler kullanılmalı ve mutlaka durulama yapılmalıdır. Deterjanların yiyecek ve içeceklerle teması engellenmelidir. Durulama yapılması ardından kurulama yapılır. Mutfak dolapları ve zemin temizliği yapıldıktan sonra mevcut bulaşıklar da mutlaka yıkanmalıdır. Diğer bir ortak kullanım alanı olan tuvaletlerin temizliği de yüksek dezenfekte gerektirir. Tuvaletlerin temizliğinde duvarlar, kapılar, klozet kapakları ve lavaboların siliminde ayrı bezler kullanılması da önem arz eder. Çöpler boşaltılıp kutuları dezenfekte edilir.biten tuvalet kağıdı, kağıt havlu, sabun gibi yenilenerek ofis temizliği sonlandırılır.

Diğer Hizmetler

15 Yıldır mutlu müşteri referansı ile çalışıyoruz. :)